Raspberry Kurulum Ekran Olmadan

Bugün ki yazımda günümüzün popüler geliştirme kartlarında biri olan raspberry pi b+ için ilk kurulumu yapacağız ve herhangi bir ekran olmadan kullanmayı anlatacağım.

Gerekli Şeyler:

1) Raspian Sürümü  İndir  (İki çeşiti vardır biri görsel arayüz bire komut işlemleri biz görsel olanı kullanacağız)

2) Win32 Disk Imager  İndir (Raspianı SDcard'a yazmak için)
3) Ethernet Kablosu 
4) Putty yazılımı İndir SSH baglantı için
5) VNC Viewer İndir Görüntü aktarımı için
6) Advanced IP Scanner İndir

Adımlar:

1) Bütün dosyaları lütfen Zip'den dışarı çıkarınız.
2)Win32 Disk Imager programını açınız daha sonra ise yukarı kısımdan Raspian'ı çıkardığınız adresi seçiniz ve sol üst kısımdan ise sürücü harf  yolunu seçiyoruz.Doğru seçtiginizden emin olun :)
Write tuşuna bastıktan sonra ise bekliyoruz. "Write Succesful" yazısını gördükten sonra hafıza kartını normalde çıkarıyoruz fakat biz ekran olmadan kurulum yapacağımız için  birkaç adımda uygulayacağız raspberrye takmadan önce.

3) Raspberry içerisine giriyoruz ve ssh isimli bir boş dosya oluşturuyoruz herhangi bir uzantısı olmayacak. Eğer oluşturmayı bilmiyorsanız.Komut satırını açınız ve alt kısımdaki komutla oluşturun.
>> copy NUL ssh
4)  Şimdi ise Raspberry ve bilgisayarımızı ethernet kablosu ile birbirlerine bağlıyoruz. Komut satırını açıyoruz.
>>ipconfig yazıyoruz ve ethernet olan kısmın ipv4 adresini kopyalıyoruz.

Daha önce indirdiğimiz advanced ip scanner programını açıp raspberrymizin ip adresini bulacağız.

İp adresini bulduktan sona ise Putty programını açıyoruz.
Putty'e buldugumuz ip adresini giriyoruz.Başka bir ayara dokunmadan Open diyoruz.
Açılınca ise kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz. Varsayılan kullanıcı adı "pi" varsayılan şifre ise "raspberry" diyip oturum açıyoruz.Kurulumu bitirmek için sadece ufak birkaç ayarlama kaldı.

>>sudo raspi-config

Yazarak yapılandırma ayarlarına giriyoruz. Daha sonra ise 5. Kısma giriyoruz "Interfacing options" kısmı. SSH ve VNC'yi aktifleştiriyoruz ve çıkıyoruz.
Bütün her şey yaptığımıza göre  Şimdi ise VNC Viewer Programımızı açıyoruz. Raspberrymizin Ip adresini yazıyoruz. Kullanıcı adı ve şifreyi soruyor. Bilgilerimizi girdikten sonra çıkan uyarılara evet diyoruz. Ve ekran karşımızda iyi kullanımlar. Takılırsanız Yorum yapmayı unutmayınız.