Merhaba bu yazımda size Raspberry ile dosya alışverişlerinizi kolaylaştıracak bir yöntemden bahsedeceğim.

İçindekiler

Gerekli Olanlar

  • Raspberry (Model Farketmez)
  • SD Card (Min 8Gb)
  • Raspian
  • Wifi veya İnternet Kablosu

Samba Server Nedir ?

Samba projesi 1992’de Andrew Tridgell tarafından başlatılmıştır. Kendisi, Microsoft Windows kullanan bilgisayarlar ile dosya ve yazıcı paylaşımı yapmayı sağlayan araçlar topluluğudur. SMB ağ protokolünü kullanır ki bu Windows ağ uygulamasının kalbidir.

Samba şu işler için kullanılabilir:

Windows (veya Samba istemcileri) için bir sunucu vazifesi görme: dosya ve yazıcı paylaşımı. Buna PDF sahte-yazıcılar da dahildir. Böylece ağınızdaki her yazıcı PDF dosyaları yazabilir.

Bir Windows ağında alan denetleyicisi olarak iş görmek (kullanıcıları doğrulamak vb.) Başka bazı karışık işleri yapmak. Örneğin, Windows alan denetleyicisini kullanarak Linux/UNIX kullanıcılarının doğrulamasını yapmak.

Samba GNU Genel Kamu Lisansı altında yayınlanan tamamen özgür bir yazılımdır. Samba hakkında daha fazla bilgiye samba.org’dan ulaşılabilir.

Samba Server Kurulum

Bu kısma gelmeden raspberry için Raspian kurulumunu yapmış olmanız gerekiyor. Eğer kurulumu yaptıysanız devam edebilirsiniz.

İlk olarak paketleri güncelleyelim

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

Daha sonra ise samba kurulumu için alt kısımda ki paketi yükleyiniz.

sudo apt-get install samba samba-common-bin

Şimdi ise bir klasör oluşturalım. Ayarlar kısmında lazım olacak.

mkdir /home/pi/shared

Samba Server Ayarları

Gerekli ayarları yapmak için ayarlar dosyasını açalım

sudo nano /etc/samba/smb.conf

Bu dosyanın en alt kısmına gelerek alt kısımda ki ayarları ekleyiniz. Daha sonra CTRL+X yapın ve Y diyerek kaydediniz.

Bütün ayarları yaptıktan sonra bağlantı adı için bir kullanıcı adına ve şifreye ihtiyacımız olacak. Bunun için ise altta bulunan komut ile şifremizi ekliyoruz.

sudo smbpasswd -a pi

Burada dikkat etmemiz gereken kısım pi ile belirtilen kullanıcı isminin raspberry’nin kullanıcısı olması. pi varsayılan olarak bütün raspberryilerin kullanıcısıdır.

Samba Serverı yeniden başlatıyoruz.

sudo systemctl restart smbd

Windows üzerinden bağlantı

Bağlantı yapmak için aynı ağa bağlı olmanız gereklidir. Daha sonra ise bilgisayarım kısmından

Raspberry Samba Server

Raspberry Samba Server

Bundan sonra ise gerekli kullanıcı adını ve şifreyi girdikten sonra bağlanıyoruz. Eğer bir hata oluşursa 2. adımda ki raspberrypi kısmına Ip adresini yazabilirsiniz. ve tekrardan bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Etiketler :

raspberry samba raspberry samba client raspberry samba server raspberry samba share raspberry samba config raspberry samba restart raspberry samba alternative raspberry samba install raspberry samba conf raspberry samba windows 10 raspberry samba gui raspberry samba nas raspberry samba kurulum raspberry pi samba kurulumu raspberry samba install raspberry samba setup raspberry install samba server raspberry install samba client raspberry pi samba samba raspberry pi install samba raspberry pi setup raspberry pi 3 samba setup raspberry pi samba setup raspberry pi samba install raspberry pi install samba server raspberry pi setup samba share raspberry pi setup samba server raspberry pi 3 samba install raspberry pi install samba client raspberry pi install smb client raspberry pi kurulumu raspberry pi samba server setup raspberry samba installation raspberry samba installieren raspberry samba config raspberry pi smb install raspberry pi installing samba raspberry buster install samba install samba raspberry pi buster raspberry cannot install samba install samba raspberry pi debian raspberry samba config file raspberry pi samba config file install samba in raspberry pi install samba raspberry pi jessie install samba raspberry pi 4 install samba client raspberry pi install samba raspberry pi stretch install samba share on raspberry pi samba install on raspberry pi install samba on raspberry install samba on raspberry pi 3 install samba on raspberry pi 4 samba raspberry pi config samba install raspberry pi 3 raspberry pi smb setup raspberry pi samba client setup samba setup raspberry pi 2019 setup samba on raspberry pi setup samba on raspberry pi 4 setup samba on raspberry pi 2 raspberry pi setup smb share how to install samba server in raspberry pi install samba server on raspberry pi raspberry pi samba server install